רוצים את הדומיין? פנו אלינו לפרטים נוספים [email protected]

עקיפה מסוכנת


בשנים האחרונות חלה עליה בכמות תאונות הדרכים שנגרמו כתוצאה מעקיפות מסוכנות. עקיפה מסוכנת מוגדרת עבירה בהתאם לתקנת התעבורה 47. עבירה זו נחלקת לכמה רמות, וזאת על בסיס רמת הסיכון שעשויה להיגרם כתוצאה מביצוע העקיפה. ייעוץ משפטי הכרחי כבר בשלב הראשוני, והוא יכול לשנות את פני המצב עבורך. אנו במשרד עו"ד נוז מייצגים נהגים אשר הואשמו בביצוע עבירות תנועה שונות, הכוללות ביצוע עבירות עקיפה מסוכנת.
עקיפה אסורה
תקנות התעבורה מגדירות מספר מקרים הנחשבים להיות עקיפה אסורה ומסוכנת: עקיפה בדרך לא פנויה, עקיפה בשדה ראיה מוגבל או חסום, עקיפה תוך חציית קו הפרדה רצוף, עקיפה מימין (למעט מקרים מותרים שיפורטו בהמשך), עקיפה ליד מסילת ברזל, עקיפה ליד מעבר חציה, עקיפה המתבצעת ליד צומת או בתוך צומת.
האם כל עבירות עקיפה חמורות במידה שווה?
קיים שוני בחומרת העבירות הנכללות אסורות על פי תקנת התעבורה 47. השוני נובע מרמת סיכון שונה, סוג ההתנהגות המיוחסת לנהג בעת ביצוע העבירה וכדומה. בהתאמה גם רמת הענישה אינה זהה לכל עבירות עקיפה מסוג מסוכן. ככול שהעבירה חמורה יותר כך יגדל הסיכוי כי העונש יהיה חמור, ויגרור שלילת רישיון לתקופה ארוכה יותר.
עקיפה כאשר הדרך לא פנויה
עבירה זו מתייחסת למצב בו נהג בחר לערוך את העקיפה, כאשר תנאי הראות היו טובים, ז"א יכול היה לראות את הנתיב מולו, ובנתיב מולו התקרב רכב, כך שלא יכול היה להשלים את ביצוע העקיפה מבלי שיגרם נזק. עבירה זו מוגדרת מאוד חמורה כי היא מניחה שלא מדובר במצב של רשלנות אלא אדישות מוחלטת לסיכון הצפוי. הנהג יכול היה לבחור להמתין ולא לבצע את העקיפה לאור הסיטואציה המסוכנת, ובכל זאת בחר לבצע עקיפה.
מה העונש על ביצוע עקיפה בדרך לא פנויה
ענישה בגין ביצוע עבירה זו מוגדרת חמורה, לאור חומרת העבירה. באופן מידי יכול שוטר לשלול רישיון הנהג לפסילה מנהלית של 30 שיום. באם יורשה הנהג בביצוע עבירה זו, יכלול העונש פסילה של רישיון הנהיגה שלו לתקופה של שלושה חודשים לפחות. כמו כן עשוי להיגזר קנס כספי וקבלת נקודות.
עקיפה בשדה ראיה מוגבל או חסום
סעיף 47 ה' 1 לפקודת התעבורה קובע כי אסור לעקוף במצב בו שדה הראיה מוגבל או חסום. עקיפה במצב זה מוגדרת מאוד מסוכנת, מכיוון שהנהג המבצע את העקיפה אינו רואה בצורה מלאה את הנתיב שמולו. סיטואציות בהן שדה הראיה יכול להיות מוגבל או חסום עשויות להיגרם כתוצאה מתוואי הכביש, או כתוצאה ממזג האוויר.
מה העונש על עבירת עקיפה זו?
מכיוון שהחוק מייחס לעבירה זו רמת מסוכנות נמוכה מזו המתקיימת בעת ביצוע עבירת עקיפה בדרך לא פנויה, גם העונש פחות חמור במקרה זה. במקרה זה, ובשונה מהעבירה הקודמת, הנהג לא בחר לבצע עקיפה תוך ידיעה מוחלטת כי הוא גורם סיכון. הדבר כאן נובע יותר מחוסר תשומת לב ורשלנות. זוהי עבירה המוגדרת עבירה התנהגותית – עבירה אשר עצם קיומה הוא מהתנהגות הנהג, ללא קשר לתוצאותיה. במסגרת הענישה בגין עבירה זו לא מוגדרת תקופת מינימום לפסילת רישיון. לרוב יקבע כי על הנהג להתייצב לדין, ובאם ימצא אשם יוטל עליו עונש של נקודות.
מהי עקיפה אסורה הכוללת חציית קו הפרדה רצוף
במסגרת סעיף 47 ה' 5 לפקודת התעבורה נקבע כי חל איסור עקיפה בעת שנעשה מעבר על קו הפרדה רצוף. חשוב להדגיש כי התביעה לא תתייחס לשאלה האם קו זה נדרש במיקום המדובר, ותכלול התייחסות רק לעצם ביצוע העקיפה המסוכנת. עבירה זו עשויה לגרור פסילה מנהלית של 30 יום באופן מידי ובאם יורשע הנהג לקבלת נקודות.
שילוב של עבירות עקיפה מסוכנות
עבירה הנחשבת חמורה במיוחד הינה כאשר מתקיים שילוב של כמה עבירות עקיפה. מצב בו התבצעה העקיפה בדרך שאינה פנויה, וכמו כן בוצעה עקיפה שכללה חצייה של קו הפרדה רצוף. נהג אשר עבר עבירה מסוג זה יכול לאבד רישיונו לתקופה ארוכה במיוחד. זוהי עבירה אשר מסוכנת מאוד ועשויה לגרור נזק ואף גרימת מוות. ענישה במקרה כזה עשויה גם היא לכלול פסילת רישיון מנהלית, קנס כספי, העמדה לדין, שלילת רישיון ונקודות.
עקיפה מימין – מתי מותרת
על פי תקנת התעבורה 47 עקיפה צריכה להתבצע מהצד השמאלי. למרות האמור לעיל, ישנם סייגים למצבים בהם עקיפה מימין מותרת. אם הנהג אשר נעקף נמצא בנתיב לפניה שמאלה, או אותת שמאלה, אם הרכב נוסע בנתיב לפניה ימינה, אם הרכב נוסע בנתיב ציבורי, או בפניה שמאלה אל כביש חד סטרי או כביש בעל לפחות שני נתיבים בכל כיוון נסיעה.
כיצד עורך דין תעבורה יכול לסייע
עבירות תעבורה, בדומה לעבירות מכל סוג אחר, יכולות לגרור בעקבותיהן ענישה כבדה. בית המשפט אשר דן בעבירות אלו מסתמך על החומר אותו מגישה התביעה, כלל הראיות והדוחות. חומרת הענישה גם היא נגזרת כתוצאה מהראיות בתיק. תפקידו של עורך דין לתעבורה הוא ללוות את הנהג המואשם בביצוע עבירת עקיפה מסוג מסוכן לאורך כל הדרך. לאתר ליקויים בביצוע ההליכים, לחפש פרצות בחוק שיאפשרו להביא לזיכוי או להקלה בעונש, לבדוק היטב את הראיות. חשוב מאוד לפנות אל עורך דין דיני תעבורה לקבל ליווי וייעוץ משפטי. פניה זו יכולה לשנות עבורך את פני הדברים מקצה לקצה.
האמור לעיל אינו יעוץ משפטי מכל סוג ואף לא בא להחליפו