רוצים את הדומיין? פנו אלינו לפרטים נוספים [email protected]

נהיגה תחת השפעת סמים

על פי מחקרים רבים נמצא כי נהיגה תחת השפעת סמים מהווה עבירת תעבורה אשר עשויה לגרום לביצוע עבירות תנועה נוספות, ואפילו לגרום לתאונות דרכים. התייחסות החוק בישראל מחמירה מאוד הנושא, ועל נהגים הנמצאים אשמים בביצוע עבירת נהיגה בהשפעת סמים מוטלים עונשים כבדים. במידה והנך מואשם בעבירה זו, חשוב כי תפנה באופן בהול ומידי לקבלת ייעוץ משפטי. משרד עורך דין אדי נוז מתמחה בדיני תעבורה, ויוכל לסייע לך בליווי משפטי. מניסיוננו ייצוג משפטי יכול להקל במידה רבה את מידת העונש ואף להצליח להביא לזיכוי הנאשם.
מה קובע החוק בנוגע לנהיגה בהשפעת סם מסוכן
בהתאם לסעיף 64 ב' לפקודת התעבורה, נקבע מיהו אדם הנוהג תחת השפעת סמים. אדם אשר נמצא בגופו סם מסוכן או שרידי סם מסוכן. סם מסוכן הינו כפי ההגדרה שנקבעה בפקודת הסמים בשנת 1973. על פי הפקודה חל איסור על צריכת סם, ייבוא סמים, מכירה של סם, החזקת סמים. פקודה זו כוללת רשימה של סמים המוגדרים כסמים מסוכנים.
האם יש כמות סם שמותר לנהוג לאחר צריכתו?
עצם השימוש בסמים אסור בחוק בהתאם לפקודת הסמים. נהיגה בהשפעת סם מסוכן אסורה בכל כמות. כאן קיים שוני בין עבירה זו לעבירת נהיגה בשכרות. נהיגה בשכרות מוגדרת אסורה רק מעל כמות אלכוהול מסוימת המתגלה בבדיקת נשיפה הנערכת באמצעות בדיקת הינשוף, או באמצעות בדיקת דם.
אילו בדיקות יכולות להתבצע
קיימות מספר בדיקות אשר שוטר יכול לבצע לנהג בנושא. בדיקת מאפיינים, בדיקת שתן ובדיקת דם. ביצוע הבדיקות מותר באם קיים חשד סביר לנהיגה בהשפעת סמים. על מנת שיוכל השוטר לבצע בדיקת מאפיינים, עליו להוכיח חשד סביר. מקרה נוסף בו מותרת הבדיקה הוא באם היתה מעורבות בתאונת דרכים. אם לא קיים חשד סביר, לא ניתן לערוך בדיקות מעמיקות כמו בדיקות מאפיינים, שתן או דם. במקרה כזה יתכן ותערך בדיקת נשיפה או בדיקת רוק.
מהי בדיקת מאפיינים
בדיקה זו כוללת מילוי טופס של תוצאות מספר מבדקים הנערכים על ידי השוטר, במטרה לבחון את רמת כשירותו של הנהג. בבדיקה נבחנת רמת יכול הנהג לקיים עם השוטר שיחה רציפה ועקבית. הבדיקה כוללת התבוננות על עמידתו של הנהג, ורמת היציבות שלו. האם מסוגל לעמוד באופן עצמאי או שהוא מתנדנד ונופל. בדיקה נוספת כוללת הליכה על קו ישר. כאן מנסה השוטר לבחון את יכולת הנהג להתרכז ולהצליח לעבור את הבדיקה. השוטר יבקש מהנהג להסתכל על אצבעו ולגעת באפו.
בדיקת שתן
במידה ולאחר ביצוע בדיקת המאפיינים הוחלט על ידי השוטר כי קיים חשד סביר, יש ביכולתו לבקש מהנהג לבצע בדיקת שתן. השוטר מחויב להסביר לנהג מדוע עליו לעבור את בדיקה זו, וכמו כן להדגיש בפניו את המשמעות שתיגזר באם לא יסכים לעבור את הבדיקה. חשוב לציין כי עצן סירוב לבצע בדיקות שונות יכול להיות עילה לאשמה.
בדיקת דם
בדיקה נוספת המשמשת את השוטרים ככלי לבדיקת נהגים החשודים בעבירת נהיגה תחת השפעת סמים הינה בדיקת דם. בדיקה זו מתבצעת על ידי גורם אשר מוסמך לבצע בדיקות דם (רופא, חובש, אח, אחות). הבדיקה תתבצע במקום רפואי או בתנאי מעבדה בתחנת משטרה. אם נהג מסרב לעבור בדיקת שתן, יכול השוטר לדרוש ממנו לבצע בדיקת דם, ועל השוטר לציין בדוח את סיבת סירובו של הנהג. בדיקת דם תבוצע גם באם הנהג עצמו יבקש לעבור אותה, או במקרים בהם הנהג חסר הכרה.
דוח משטרה
במסגרת התהליך הכולל ביצוע בדיקות שונות לנהג המואשם בביצוע עבירת נהיגה בהשפעה של סמים, חייב השוטר למלא דוח מקיף, הכולל את כל פרטי האירוע, ואת כלל הבדיקות שנערכו. הדוח כולל בתוכו את שם הנהג ומספר תעודת הזהות שלו, תאריך ושעת הדיווח, פירוט של הבדיקות שנעשו ותוצאות הבדיקות, שמו של הבודק ומהו תפקידו, וציון פרטי נוכחים נוספים באירוע. את הדוח חייב השוטר למסור במקום לנהג הנאשם. במידה והנהג חסר הכרה, דוח זה יימסר לבני משפחתו של הנהג.
חובת ההוכחה
בשנת 2005 בוצע תיקון לפקודת התעבורה. תיקון זה החמיר את התייחסות המחוקק לנושא המצאות סם או שרידיו בגופו של נהג. מאז התיקון לא מוטלת חובת הוכחת הקשר בין עצם המצאות הסם בגוף הנהג להשפעתו על הנהיגה. צריכה של סם יכולה להותיר עקבות ושאירי סם בגוף האדם גם לתקופה של שבועיים ואף שלושה לאחר מכן, והיא תלויה בין היתר בסוג הסם ובכמות הנצרכת. חובת ההוכחה כי לא קיים קשר בין עתם המצאות הסם בגוף ליכולת לנהיגה תקינה מוטלת כיום על הנהג המואשם.
הודאה בגין צריכת סם לפני נהיגה
באם הואשמת בנהיגה בהשפעת סם חשוב כי לא תמהר להודות בכך שאכן צרכת סם לפני הנהיגה. במקרים רבים זוכו נאשמים גם אם הודו על צריכת הסם, וזאת לאור אי תקינות בהליכים שנערכו מולם. במסגרת הסיוע והליווי המשפטי הניתן על ידי משרדנו, אנו בודקים האם בוצעו בדיקות המוכיחות חשד סיבר לאי כשירות בנהיגה, האם ההליך כלל דיווח תקין, ואנו תרים אחר ראיות במטרה לקהל על העונש ופועלים במידת האפשר לזיכוי מלא.
מה העונש המוטל על נהג בהשפעת סם מסוכן
מבחינת החוק קיימת זהות בין אדם הנמצא נוהג תחת השפעת סם ואדם הנוהג תחת השפעת משקה אלכוהולי. יחס עם זאת, רמת הענישה מחמירה יותר במקרה של נהיגה בהשפעת סם. עונש זה כולל שלילת רישיון לתקופה מינימאלית של שנתיים, במקרה ומדובר בעבירה ראשונה. בגין עבירה שניה העונש יוכפל לתקופה של מינימום ארבע שנים. במקרה חמור יותר שבו מתבצעת עבירה חוזרת, יכול בית המשפט לגזור עונש מאסר בפועל. על פי סעיף 11 א לפקודת התעבורה, נקבע כי בידי משרד הרישוי הסמכות שלא לאפשר חידוש רישיון לנהג אשר הורשע בעבירת סמים, למשך תקופה של שנה מיום ההרשעה. במידה ובית המשפט השתכנע כתוצאה מעדות הנהג כי יש מקום לנסיבות מקלות, יכול הוא לקצר את תקופה זו.
האמור לעיל אינו יעוץ משפטי מכל סוג ואף לא בא להחליפו