רוצים את הדומיין? פנו אלינו לפרטים נוספים [email protected]

נהיגה תחת השפעת אלכוהול


נהיגה תחת השפעת אלכוהול היא עבירה חמורה ביותר. היא נחשבת לגורם הסיכון העיקרי לתאונות דרכים- בארץ ובעולם. מחקרים מראים, כי הסיכוי (או, אם לדייק – הסיכון) של נהג הנוהג בשכרות להיות מעורב בתאונת  דרכים גבוה פי 17 מאשר מי שנוהג כשהוא אינו נתן להשפעתו.
הסיכון הפוטנציאלי הגלום בנהיגה בשכרות נובע ממכלול מרכיבים המאפיינים נהג השרוי בגילופין: הקשב מפוזר, מבטו אינו ממוקד, תפיסת הזמן והמרחב  משובשים, כושר עיבוד המידע פגום ועוד.
לשאלה מה העונש על נהיגה תחת השפעת אלכוהול התשובה פשוטה:
פקודת התעבורה קובעת כי העונש המועט ביותר (המינימאלי) הוא פסילת רישיון נהיגה לתקופה של שנתיים, קנס ומאסר על תנאי.
בדיקת נשיפה (ינשוף) קובעת האם הנהג נמצא שיכור או לא. השיעור שנקבע כגבול אשר מעליו ייחשב נהג כמי שנהג בשכרות הוא 290 מק"ב בליטר אחד של אוויר נשוף. מדד נוסף הוא הימצאות מעל 50 ג"ר אלכוהול ב- 100 מ"ל דם.
סירוב  לבדיקת שכרות היא זכות המוקנית לנהג כמו גם הזכות להתייעץ עם עורך דין תעבורה מיד עם מעצרו. החוק אינו כולל ענישה למסרבים לביצוע הבדיקה אולם סירוב עלול לייצר חשד כי למסרב יש מה להסתיר. שוטר שתובע מנהג לבצע בדיקת ינשוף חייב  להסביר לו את מהותה ואת משמעותה ואת משמעות הסירוב.
אם נתפסתם נוהגים בשכרות
יש חשיבות רבה לפנות אל עורך דין תעבורה במהירות האפשרית. עורך דין עשוי לסייע לכם בין השאר על ידי הבאת ראיות לפגמים בפרוצדורת הבדיקה או בתהליך ביצועה ובכך למזער נזקים ולהגביר את הסיכוי לענישה מופחתת בשל קיומן של נסיבות מקלות. חשוב לציין, כי יכולת להוכיח פגמים בראיות מפחיתים את הסיכוי להרשעה.
אף שנהיגה בשכרות היא עבירה חמורה ניתן להתמודד עמה באמצעות ייצוג של עורך דין מקצועי העשוי לסייע לכם לטעון טענות ענייניות שיתמכו בקו ההגנה ויסייעו לכם להסתפק בעונש מופחת ומידתי.
עם זאת, חרף הנטען כאן, ודאי עדיף, מכל בחינה שהיא, לא לנהוג לאחר שתייה ולא לקחת שום סיכון. הטעם לכך אינו רק בשל חומרת העונש הצפוי להיות מושת על הנוהגים בשכרות אלא בשל סיכון החיים- של עצמם ושל זולתם.
האמור לעיל אינו יעוץ משפטי מכל סוג ואף לא בא להחליפו