רוצים את הדומיין? פנו אלינו לפרטים נוספים [email protected]

נהיגה בשכרות


חשוד בנהיגה תחת השפעת אלכוהול? דע מהן זכויותיך
עליה באחוז תאונות הדרכים הנגרמת כתוצאה מנהיגה בגילופין גררה בעקבותיה החמרה של הענישה בנושא. כיום חלה הקפדה יתרה בפיקוח של משטרת ישראל, וניתן לראות ניידות העורכות בדיקות שכרות לנהגים בכל מקום.
סיוע משפטי יכול לעזור!
במידה והואשמת כי נהגת תחת השפעת אלכוהול, יש חשיבות עליונה לקבלת סיוע משפטי כבר מהרגע הראשון. עורך דין לדיני תעבורה, המומחה בטיפול בנושא, יוכל לבחון את הראיות, את טיב הבדיקות שנעשו, את איכות הדיווח, ולפעול לטובת הקלה בענישה. משרדנו בעל הצלחות רבות במתן סיוע לנהגים אשר נמצאו נוהגים בשכרות.
מי מוגדר שיכור על פי החוק
בתיקון שנערך בפקודת התעבורה סעיף 64ב(א), הוגדרו פרמטרים המגדירים מיהו שיכור.
מי ששותה תוך כדי נהיגה משקה המכיל אלכוהול, או בשעה שהוא ממונה על הרכב
מי שמצוי בגופו אחוז אלכוהול הגבוה מזה המותר על פי תקנות התעבורה
מי שנמצא בגופו שאירי סם מסוכן
אדם הנמצא תחת השפעה של סם מסוכן או משקה משכר ובלבד שבבדיקת המעבדה לא התגלה כי ריכוז האלכוהול בדמו נמוך מהסף אשר הוגדר בתקנות.
נהג אשר מסרב לעבור בדיקת נהיגה בשכרות
כמות האלכוהול המותרת
על מנת שלא לקחת סיכון מיותר, ולאור הקושי לדעת מהי כמות האלכוהול המצויה בגוף ללא ביצוע בדיקה, אנו ממליצים להימנע לחלוטין משתיה של משקאות אלכוהוליים לפני נהיגה.
החוק מבחין בין סוגי נהגים בכל הנוגע לכמות האלכוהול המותרת לצריכה עבור נהגים.
מותרת כמות של עד 50 מיליגרם אלכוהול לכל 100מיליליטר דם
מותרת כמות של עד 240 מיקרוגרם בליטר אוויר, כאשר מבוצעת בדיקת ינשוף.
נהג צעיר, נהג חדש נהג ברכב מסחרי/ או כבד, נהג ברכב ציבורי יוגדר כשיכור גם אם מצויה בגופו כמות מינימאלית של אלכוהול.
לא קיימת הגדה כמותית אסורה בגין חומרי סם אסורים.
בדיקות שכרות – כיצד מבוצעות?
במסגרת הכלים הקיימים כיום למשטרת ישראל, כאשר שוטר עוצר נהג לצורך בדיקת שכרות, הוא יכול לבצע בדיקת ינשוף, באמצעות מכשיר הידוע בשמו המקצועי כ- Drager Alcotest, ובאמצעות בדיקת מאפיינים. בדיקות אלו יכול השוטר לערוך גם ללא חשד סביר. בדיקה נוספת שיכולה להיערך היא בדיקת דם. בדיקה זו נעשית רק באם קיים חדש סביר לנהיגה בשכרות, והיא מחייבת את השוטר להסביר לנהג את הצורך בבדיקה.
האם כדאי לנסות ולסרב לבדיקות?
חשוב להדגיש ולציין כי החוק קובע כי נהג המסרב לבצע בדיקות שכרות כפי שנדרש ממנו, מוגדר שיפור מעצם הסירוב. כל ניסיון להכשיל את תוצאות הבדיקה באמצעים שונים, או להימנע מהן לחלוטין, עשוי לשמש כראיות מפלילות לאחר מכן בבית המשפט. על פי סעיף 169ו(א) לפקודה, בית המשפט יכול לגזור שלילת רישיון של שנתיים לנהגים אשר סרבו או הכשילו את הבדיקות.
בדיקת ינשוף
בדיקת הינשוף מבוצעת על ידי שוטר באמצעות מכשיר נשיפה, המודד את כמות האלכוהול בגוף הנהג הנבדק. חשוב לציין כי בדיקה זו חייבת להיעשות על ידי מכשור תקין ובצורה תקינה, על מנת שממצאיה יוכלו לשמש את השוטר לאחר מכן כראיה בבית המשפט. משרדנו מצא לא פעם ליקויים ואי תקינות בביצוע בדיקות ינשוף, דבר אשר הקל בענישה ואף הוביל לזיכוי.
בדיקת מאפיינים
בדיקת מאפיינים בוחנת מספר מאפיינים עיקריים באופן התנהגותו של הנהג, היכולים להעיד כי הנהג נמצא תחת השפעת אלכוהול. בדיקה זו נעשית לצד בדיקת הינשוף או כתחליף לבדיקת הינשוף.
יציבות: האם הנבדק מסוגל ללכת בקו ישר ולגעת בעזרת אצבעו באפו. האם הוא נזקק לתמיכה לצורך הליכה, האם עומד בצורה יציבה.
דיבור: האם הנהג מסוגל לנהל שיחה הגיונית ובצורה עקבית. השוטר ישאל את הנהג מספר שאלות שיעזרו לו בקביעת יכולת הנהג.
ריח: האם נודף מפיו של הנהג ריח של משקה אלכוהולי
ראיה: האם לנהג יש עיניים אדומות, והאם הוא מסוגל לעקוב בעיניו אחר תנועת ידו של השוטר
בדיקת המאפיינים מאוד נסמכת על שיקול דעתו של השוטר הבודק, והיא אינה בדיקה מדעית. למרות כל האמור לעיל, בדיקה זו יכולה להוות ראיה מפלילה בבית המשפט. במסגרת הליווי המשפטי הניתן על ידי משרדנו, לנהגים החשודים בביצוע נהיגה בשכרות יבחנו לעומק תוצאות בדיקה ותיבדק אמינותה.
בדיקת דם
בדיקת דם היא בדיקה מדעית, ולכן קשה יותר לערער על תוצאותיה. כאמור, החוק מחייב שוטר להסביר את מטרת הבדיקה לנהג, ולהסביר לנהג כי עצם סירוב לבדיקה ישמש כהוכחה להיותו נהג שיכור. בדיקת הדם תערך בתחנת המשטרה על ידי גורם רפואי מוסמך, או במרפאה. על מנת ששוטר יוכל לבקש מנהג לבצע בדיקת דם, חייב להיות חדש סביר להיותו נהג שיכור, או בסיטואציה בה הנהג היה מעורב בתאונת דרכים. פגמים בעת ביצוע הבדיקה יכולים לעזור לנהג להוכחת חפותו.